Káva a kávovary

KÁVA

Ve specializovaném obchůdku MLSOUN najdete kolem 60 druhů výborné světové kávy. Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší kávy ze všech koutů světa. Široký sortiment káv v sobě zahrnuje tzv. jednodruhové kávy rozličných chutí a vůní, které jsou čerstvě pražené specializovanou firmou zde v ČR, tak i kávové směsi od mistrů pražičů.

„Kdo nezakusil chuť čerstvě pražené kávy, těžko se může považovat za odborníka.“

Pravidelně pořádáme řízené degustace kávy pro jednotlivce nebo pro skupiny. Jestliže máte zájem, abychom Vás pravidelně informovali o termínech a tématech degustace, prosíme zaregistrujte svůj email ZDE..

Najdete u nás kávy všech typů: jednodruhová čerstvě pražená, čerstvě pražená směs 100% Arabica, čerstvě pražená směs 80% Arabica + 20% Robusta, instantní, bez kofeinu, BIO, FairTrade, obilná káva s Guaranou atd.

Zrnkovou kávu Vám čerstvě nameleme dle způsobu, jakým si kávu připravujete:

French Press Překapávaná   Moka   Espresso Český turek   Džezvanebo si můžete vybrat ruční mlýnek na kávu.


Nabídneme Vám i široký sortiment přístrojů na přípravu kávy. Více informací zde.

Správné postupy přípravy kávy různými způsoby naleznete zde.

Čerstvě pražené směsi 100% Arabica

  COFFEÉ SOURCE
Espresso Blend Master
DANIELS COFFEÉ 
Espesso Extra Mild
ČERSTVÁ KÁVA
Espresso Gusto

Čerstvě pražené jednodruhové 100% Arabica

Colombia
Huila Supremo 18+
Brasile
Fazenda Da Lagoa NY2/3
Mexico
organic HG EP Onix cafe
Indonesia
Java Blawan AWP-1
Tanzania
Utengule Washed AA
Costa Rica
shb San Rafael Tarazzu
Zimbabwe
AA+ Pezuru
Brasil
Santos Decaff
 Ethiopia
Harrar longberry grad
Peru
Coinca
 Guatemala
Santa Isabel
 Colombia
Excelso EP Decaff
Ethiopia
Sidamo GR2
Kenya
AA Kamviu
Sumatra
Mandheling Gr1
Colombia
Excelso EP Faire trade
Ethiopia
wild grown Bale
Mexico
Maragogype
Yemen
Mocca Matari

Exkluzivní druhy káv


 Kuba
Serrano Superior
 Indonesia
ARA Kopi Luwak „Cibetková káva“
 Hawai KONA
extra fancy
 Jamaica Blue Mountain
CLYDESDALE

 
Obohaťte svůj život a vaší kávu a přidejte do kávy speciální francouzský sirup ROUTIN 1883.
Vyjímečná kvalita sirupů Routin je výsledkem dlouholeté tradice ve výrobě sirupů již od roku 1883.
Routin je největším světovým exportérem sirupů s distribucí do více než padesáti zemí světa.
Sirupy jsou vyrobeny z čistě přírodních surovin nejvyšší kvality, bez použití umělých příchutí a chemických konzervačních látek. Jsou vyráběny z pramenité vody savojských alp. Neobsahují cholesterol, tuky a geneticky modifikované organismy.

Amaretto
Čokoláda
Chai
Irish Cream
Jahoda
Karamel
Malina
Oříšek
Skořice
Třešeň
Vanilka

Jedním z nedůležitějších pomocníků při přípravě lahodné kávy je jistě kvalitní porcelán. Nabídneme vám italský prémiový porcelán d´Ancap a další designové porcelány.

Historie

Káva

• po ropě druhou nejdůležitější komoditou a na jejím pěstování, zpracování a distribuci k zákazníkům se podílí na celém světě 500 milionů lidí.
• pochází z Afriky z Etiopie, dnes se pěstuje na všech kontinentech v nadmořské výšce 600 – 1800 m.n.m.
• Kávové plantáže již v 6 století v Jemenu.
• Objevení si přisuzují nejrůznější panovníci a biblické postavy.


 

KÁVOVARY

Ve specializovaném obchůdku MLSOUN najdete kolem 60 druhů přístrojů na přípravu kávy. Vybrali jsme pro Vás prověřené a nejkvalitnější přístroje zaručující bezproblémovou přípravu chutné kávy. Všechny přístroje mají záruční i pozáruční servis v HK nebo Praze.

 
Pět klíčů k perfektnímu espressu
● kvalitní kávová směs
● spolehlivý mlýnek na kávu a kávovar
● proškolená obsluha
● správná údržba kávovaru
● kvalitní voda a porcelán
vše pro vás rádi zajistíme, více informací na telefonu 602 240 690 – Petr Kupček

Pravidelně pořádáme řízené degustace kávy připravované 6 způsoby pro jednotlivce nebo pro skupiny. Jestliže máte zájem, abychom Vás pravidelně informovali o termínech a tématech degustace, prosíme zaregistrujte svůj email ZDE..


Džezva
Do džezvy dáme kávu s kořením (skořice, vanilka a kardamom) a cukr v poměru cca 3/1, zalijeme studenou vodou (jen ve výjimečných případech mírně předehřátou) a zamícháme, postavíme na tepelný zdroj a čekáme kdy káva poprvé vzkypí. Když obsah díky pomalému ohřevu uzavře zúženou část, dochází k nejdůležitější fázi přípravy, pomalé propařování. Jakmile káva vzkypí tak že už by z džezvy přetekla, odstavíme ji na asi půl minuty a celý proces vzkypění opakujeme ještě 2x. Díky velmi jemnému mletí které je pro tento způsob nutné, se drží sedlina na dně džezvy a my můžeme kávu pohodlně servírovat bez plovoucích zrnek na hladině. Nápoj je také díky tomu daleko vydatnější, silnější co do obsahu kofeinu a podává se bez mléka, jen se sklenicí vody.

French Press
Přiveďte vodu k varu a nechte ji minimálně 40 vteřin odstát, získáte tak vodu o správné teplotě (92–96 °C). Odměrkou nasypte hrubě nametou porci kávy do french pressu, zalijte vodou a promíchejte. Čerstvá káva vytvoří silnou „krustu“. Tento proces se nazývá „vzkvétáním kávy“ a je výsledkem úniku plynů CO2. Měřte přesně dobu, po kterou se káva louhuje. Neměla by přesáhnout 4 minuty. Pokud si s kávou chcete vyhrát, můžete ji po 1 minutě zamíchat a před stlačením odstranit lžící krustu. Vše závisí na vaší chuti, nebojte se experimentovat. Po uplynutí 4 minut nastává čas na pomalé stlačení a okamžité přelití kávy do připravených nahřátých hrníčků nebo karafy. Nikdy nenechávejte zbylou kávu ve french pressu, neboť se chuť velice rychle zkazí.

Mokka
Do spodní části se nalije voda až do úrovně ventilu umístěného na vnější straně nádoby. Trychtýř se naplní mletou kávou, avšak nesmí se umačkávat. Našroubuje se horní část a pevně se přitáhne. Vaří se na mírném ohni (plyn, elektrická plotýnka, varná deska, indukce). Po několika minutách se voda umístěná ve spodní nádobě začne měnit na páru a putuje přes trychtýř s kávou do horní části, kde se kondenzuje na vodu. Je třeba tento proces kontrolovat. Až přestane mokakonvička tzv. „chroptět“ odstavte jí z plotýnky a nalévejte kávu do předehřátého porcelánu. (Ventil umístěný na boční straně spodní nádoby naplněné vodou je bezpečností ventil, který by měl zabránit přetlaku při ucpání průchodu páry nahoru např. při ucpaném filtru příliš jemnou kávou).

Vacuum Pot
Zařízení připomínající malou laboratoř alchymisty, tedy dvě baňky na sobě umístěné ve stojanu s kahanem. Voda ve spodní nádobě při postupném zahřívání přechází v páru a expanduje směrem nahoru skrz trubici do horní nádoby. Voda, která má teplotu vždy nižší než 100°C, se zde po dobu přibližně 1 minuty promíchává s jemně namletou kávou. Po odebrání zdroje tepla se pára začne měnit zpět na tekutinu. Ve spodní nádobě se vytvořilo vakuum, které vsákne veškerou vodu přes filtr do spodní nádoby. Výsledkem je velice čistá káva bez náznaků kalu a nečistot.

Espresso
Espresso je rychlý způsob přípravy, při kterém se z kávy vyluhuje nejvíce chuťových a aromatických látek a zároveň minimum škodlivin. Výsledkem je jedinečný, chuťově silný a výrazný nápoj s jemně nahořklou chutí a úžasným aroma. Připravit správné espresso není vůbec jednoduché a mnoho i profesionálů dělá v celém postupu mnoho chyb. V kávovaru musí být použita kvalitní čerstvá voda ideálně filtrovaná. Kávu připravujeme do předem předehřátých šálků. Je nezbytné použít čerstvě jemně, avšak ne práškovitě namletou kávu. Páka kávovaru musí být čistá a káva v páce upěchována. Do páky dáme jednu (7 gramů) nebo dvě (14 gramů) porce kávy a temprem silně stlačíme (cca tlakem 20 kg). Pokud máme příliš jemně namletou kávu a upěchujeme jí, sítko se ucpe. A pokud máme hrubě namletou nebo málo upěchovanou kávu, tak espresso je slabé a nemá celistvou cremu - zlatohnědou pěnu na povrchu. Než páku nasadíme na kávovar necháme na cca 2 sec protéct trochu vody. Potom páku nasadíme a připravíme espresso. Voda, resp. horká pára musí protékat pákou pod tlakem 9 atmosfér při teplotě okolo 89-92 °C. Pravé italské espresso se má extrahovat ne déle než 20-30 sekund a musí mít obsah 20-30 ml vody. Tyto uvedené hodnoty jsou neměnné, jediné co můžete měnit je hrubost namletí kávy. A to právě pro dosažení všech následných neměnných hodnot. Takové espresso je správné, nejlepší chuti a zdravé. Je základem všech dalších espresso variant kávy.

Espresso Ristretto – redukované espresso na 20 ml, silnější kávový extrakt
Espresso Macchiato – s čepicí z našlehaného mléka
Espresso Lungo – dlouhé espresso, dolévá se dle chuti až 250 ml horké vody
Espresso Doppio – dvojitá dávka, dvě espressa v jednom šálku
Cappuccino – s porcí 100 ml našlehaného teplého mléka (max 60°C)
Espresso Latte Macchiato - s porcí 100 ml našlehaného teplého mléka a s mléčnou pěnou (max 60°C)
Ice Espresso – ledová káva, espresso a led

A další množství variant dle fantazie baristy.

Espresso přístroje doporučujeme dle využití:
La Pavonni – pro domácnost
Italské dizajnově a kvalitativně unikátní pákové přístroje na výrobu espressa s více než 100letou tradicí
http://shop.coffeesource.eu/vybaveni-domaciho-baristy/kavovary-la-pavoni.html

Catler – především pro domácnost, ale i pro kancelář
Australský pákový přístroj s vestavěným mlýnek na kávu
http://catler.cz/produkty/espressa/es-8012.html

DeLonghi – pro domácnost a kancelář
Italské automatické přístroje na výrobu espressa i capuccina s vestavěným mlýnkem
http://www.delonghi.com/cz_cs/family/superautomatic/

La Marzocco – pro kavárny a restaurace
La Marzocco pochází z italské Florencie, domova italské renesance a velikánů jako je Leonardo da Vinci, Michelangelo, Brunelleschi a dalších umělců, kteří vytvořili jedny z nejkrásnějších uměleckých děl v historii. Založeno v roce 1927 bratry Bambimovými stalo se La Marzocco světoznámým díky kvalitním a atraktivním kávovarům vyrobeným s obrovským citem pro kvalitu zpracování a detail
http://shop.coffeesource.eu/profesionalni-vybaveni-kavaren/profesionalni-kavovary/kavovary-la-marzocco.html

Ke všem přístrojům doporučujeme a nabízíme filtraci vody konvicemi a filtry Brita. Přístroje se nezavápní a chuť kávy je o poznání lepší.
Doplňkovým sortimentem je kompletní nabídka výrobků k našlehání mléka, konvičky, teploměry, odvápňovače, porcelán.


Registace pro zasílání novinek

Hradec Králové

Tomkova 911/6

Po – Pá 9 – 18 hod
So 9 – 12 hod
723 215 397
info@mlsoun.eu

Pardubice

Smilova 337

Po – Pá 9 – 17.30 hod
So 9 – 12 hod
775 24 06 35
pardubice@mlsoun.eu

Vinárna Mlsoun

Špitálská 183
Hradec Králové 500 03

Po – Čt 9 – 22 hod
Pá – So 9 – 24 hod
Ne 13 – 20 hod
725 88 55 96
degustace@mlsoun.eu